Vishay/Dale RN60E1873FRE6
RN60E1873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1873FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1873FRE6.pdf
Availability of RN60E1873FRE6
QUANTITY
RN60E1873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E1873FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1873FRE6
Related LinksRN60E1, RN60E1873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1873FRE6 Details Description
Related parts for RN60E1873FRE6
IC OPAMP GP 200MHZ 8DMP datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 25.4MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" WHT datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" WHT JACKS datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf