Vishay/Dale RN60E1912FB14
RN60E1912FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1912FB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1912FB14.pdf
Availability of RN60E1912FB14
QUANTITY
RN60E1912FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1912FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1912FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1912FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1912FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1912FB14 Details Description
Related parts for RN60E1912FB14
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPST OVP 8TQFN datasheet.pdf
CONN CAP PLUG 28 CHAIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 15' BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC925LC5 datasheet.pdf
MOSFET NCH 100V 105A TO262 datasheet.pdf