Vishay/Dale RN60E2002BR36
RN60E2002BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2002BR36
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2002BR36.pdf
Availability of RN60E2002BR36
QUANTITY
RN60E2002BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2002BR36
Internal Part NumberEIS-RN60E2002BR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2002BR36
Related LinksRN60E2, RN60E2002BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2002BR36 Details Description
Related parts for RN60E2002BR36
IC GEN PROG VIDEO SYNC 20-SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V IN 24V OUT @2A datasheet.pdf
MODULE PA UMTS850 4X4MM 10-PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 25POS CBL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf
IC 60V CAN TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf