Vishay/Dale RN60E2052FRSL
RN60E2052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2052FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2052FRSL.pdf
Availability of RN60E2052FRSL
QUANTITY
RN60E2052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2052FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)