Vishay/Dale RN60E2151BB14
RN60E2151BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2151BB14
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2151BB14.pdf
Availability of RN60E2151BB14
QUANTITY
RN60E2151BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2151BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2151BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2151BB14
Related LinksRN60E2, RN60E2151BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2151BB14 Details Description
Related parts for RN60E2151BB14
CONN RECP SCREW MT 4.0MM TAB datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.8A (Switch) Backlight 8-MSOP-EP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf