Vishay/Dale RN60E2151BB14
RN60E2151BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2151BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2151BB14.pdf
Availability of RN60E2151BB14
QUANTITY
RN60E2151BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2151BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2151BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2151BB14
Related LinksRN60E2, RN60E2151BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2151BB14 Details Description
Related parts for RN60E2151BB14
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 24-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS VERT KEY-X 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 30-56V 350MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 355MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC AMP LNA 20-36GHZ DIE 1=2PCS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf