Vishay/Dale RN60E2153FR36
RN60E2153FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2153FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2153FR36.pdf
Availability of RN60E2153FR36
QUANTITY
RN60E2153FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2153FR36
Internal Part NumberEIS-RN60E2153FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2153FR36
Related LinksRN60E2, RN60E2153FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2153FR36 Details Description
Related parts for RN60E2153FR36
RES SMD 36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR14S/AE14G/CKR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DVR/RCVR 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE P 250NH N48 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf