Vishay/Dale RN60E2260FB14
RN60E2260FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2260FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2260FB14.pdf
Availability of RN60E2260FB14
QUANTITY
RN60E2260FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2260FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2260FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2260FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2260FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2260FB14 Details Description
Related parts for RN60E2260FB14
VOLTMETER 0-2VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER STRIP 13" 15A 5OUT 15' CRD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf