Vishay/Dale RN60E2430FRSL
RN60E2430FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2430FRSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2430FRSL.pdf
Availability of RN60E2430FRSL
QUANTITY
RN60E2430FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2430FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2430FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2430FRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2430FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2430FRSL Details Description
Related parts for RN60E2430FRSL
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 22 OHM SMD datasheet.pdf
IC XENON FLASH CHARGE 14TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 145UH 3A 87 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 220/240VAC datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1250VDC DRAWING T7 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.5UF RADIAL datasheet.pdf