Vishay/Dale RN60E2493FRE6
RN60E2493FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2493FRE6
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2493FRE6.pdf
Availability of RN60E2493FRE6
QUANTITY
RN60E2493FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2493FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E2493FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2493FRE6
Related LinksRN60E2, RN60E2493FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2493FRE6 Details Description
Related parts for RN60E2493FRE6
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
HEAT SINK 45MM X 45MM X 24.5MM datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
DAUGHTER CARD TOOLSTICK F912 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf