Vishay/Dale RN60E2552FBSL
RN60E2552FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2552FBSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2552FBSL.pdf
Availability of RN60E2552FBSL
QUANTITY
RN60E2552FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2552FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2552FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2552FBSL
Related LinksRN60E2, RN60E2552FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2552FBSL Details Description
Related parts for RN60E2552FBSL
RES 82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR44B/AE50M/AKR44B datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 800MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf