Vishay/Dale RN60E2552FRSL
RN60E2552FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2552FRSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2552FRSL.pdf
Availability of RN60E2552FRSL
QUANTITY
RN60E2552FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2552FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E2552FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2552FRSL
Related LinksRN60E2, RN60E2552FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2552FRSL Details Description
Related parts for RN60E2552FRSL
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
PLUG INLINE 22PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK NEG ADJ 0.6A datasheet.pdf