Vishay/Dale RN60E2672FB14
RN60E2672FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2672FB14
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2672FB14.pdf
Availability of RN60E2672FB14
QUANTITY
RN60E2672FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2672FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2672FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2672FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2672FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2672FB14 Details Description
Related parts for RN60E2672FB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC COUNTER 14STG BINARY 16-SOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 484FBGA datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 1MM R/A datasheet.pdf