Vishay/Dale RN60E2673CRE6
RN60E2673CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2673CRE6
Brief Description
RES 267K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2673CRE6.pdf
Availability of RN60E2673CRE6
QUANTITY
RN60E2673CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2673CRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E2673CRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2673CRE6
Related LinksRN60E2, RN60E2673CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2673CRE6 Details Description
Related parts for RN60E2673CRE6
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET.084" datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD TG2030 20X20X3MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PTSE 06 10 E/B F ASSY(005) datasheet.pdf
5600UF 35V 22X35 datasheet.pdf