Vishay/Dale RN60E2741FB14
RN60E2741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2741FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2741FB14.pdf
Availability of RN60E2741FB14
QUANTITY
RN60E2741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2741FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2741FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2741FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2741FB14 Details Description
Related parts for RN60E2741FB14
CONN HDR RT ANG 11POS .100 TIN datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/3.3V 12DSO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf