Vishay/Dale RN60E2741FB14
RN60E2741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2741FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2741FB14.pdf
Availability of RN60E2741FB14
QUANTITY
RN60E2741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2741FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2741FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2741FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2741FB14 Details Description
Related parts for RN60E2741FB14
CONVERTER DC-DC 1W 5V SGL datasheet.pdf
IC 4BIT PROG SYNC COUNTR 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 6.48MM datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
27+27 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf