Vishay/Dale RN60E2872FB14
RN60E2872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2872FB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2872FB14.pdf
Availability of RN60E2872FB14
QUANTITY
RN60E2872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2872FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2872FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2872FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2872FB14 Details Description
Related parts for RN60E2872FB14
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN CAP 9POS UNIV-M-N-L GRAY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A TO-252-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf