Vishay/Dale RN60E3011FB14
RN60E3011FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3011FB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3011FB14.pdf
Availability of RN60E3011FB14
QUANTITY
RN60E3011FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3011FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3011FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3011FB14
Related LinksRN60E3, RN60E3011FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3011FB14 Details Description
Related parts for RN60E3011FB14
IC MOTOR CONTROLLER PAR 10MSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 200A SCREW TER datasheet.pdf
HARDWARE 0.5MM 120-PIN QFP datasheet.pdf
CONN SPR SPADE 26-22AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf