Vishay/Dale RN60E3160FRE6
RN60E3160FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3160FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3160FRE6.pdf
Availability of RN60E3160FRE6
QUANTITY
RN60E3160FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3160FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E3160FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3160FRE6
Related LinksRN60E3, RN60E3160FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3160FRE6 Details Description
Related parts for RN60E3160FRE6
IC OTP 1MBIT 70NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
CONTACT SPRING BATT FOR C CELL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
ADAPTER PM2 TO PM3 MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf