Vishay/Dale RN60E3302BB14
RN60E3302BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3302BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3302BB14.pdf
Availability of RN60E3302BB14
QUANTITY
RN60E3302BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3302BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3302BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3302BB14
Related LinksRN60E3, RN60E3302BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3302BB14 Details Description
Related parts for RN60E3302BB14
IC VREF SHUNT ADJ SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 17POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
THERM PAD TO-3 4LEAD .009" SP600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 12MLPQ datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 62.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf