Vishay/Dale RN60E3401FB14
RN60E3401FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3401FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3401FB14.pdf
Availability of RN60E3401FB14
QUANTITY
RN60E3401FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3401FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3401FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3401FB14
Related LinksRN60E3, RN60E3401FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3401FB14 Details Description
Related parts for RN60E3401FB14
CONN RECEPT PIN .410" datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C S 8" WHT JACKS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG BLK datasheet.pdf