Vishay/Dale RN60E3653FB14
RN60E3653FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3653FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3653FB14.pdf
Availability of RN60E3653FB14
QUANTITY
RN60E3653FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3653FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3653FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3653FB14
Related LinksRN60E3, RN60E3653FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3653FB14 Details Description
Related parts for RN60E3653FB14
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 72" datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 86MHZ 8USON datasheet.pdf
IC RF FRONT END MOD 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf