Vishay/Dale RN60E4022BB14
RN60E4022BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4022BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4022BB14.pdf
Availability of RN60E4022BB14
QUANTITY
RN60E4022BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4022BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E4022BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4022BB14
Related LinksRN60E4, RN60E4022BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4022BB14 Details Description
Related parts for RN60E4022BB14
SWITCH DIP SMT 8POS EXT ACTUAT datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMB datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 21POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W MELF datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 78POS datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VHDM 8R DC STKR 50 COL 18MM 50AU datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD datasheet.pdf