Vishay/Dale RN60E4023FRE6
RN60E4023FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4023FRE6
Brief Description
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4023FRE6.pdf
Availability of RN60E4023FRE6
QUANTITY
RN60E4023FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4023FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E4023FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4023FRE6
Related LinksRN60E4, RN60E4023FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4023FRE6 Details Description
Related parts for RN60E4023FRE6
LCD MODULE 16X2 CHARACTER datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 9POS TIN datasheet.pdf
IC DIVIDER /2 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-R/A FMALE 3POS 1M datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 26 POS datasheet.pdf