Vishay/Dale RN60E4222FRE6
RN60E4222FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4222FRE6
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4222FRE6.pdf
Availability of RN60E4222FRE6
QUANTITY
RN60E4222FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4222FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E4222FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4222FRE6
Related LinksRN60E4, RN60E4222FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4222FRE6 Details Description
Related parts for RN60E4222FRE6
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 702V 25A DISC 32MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY 13.78"L X 9.84"W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG SKT CABLE 11POS datasheet.pdf