Vishay/Dale RN60E4420DRSL
RN60E4420DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4420DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 442 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4420DRSL.pdf
Availability of RN60E4420DRSL
QUANTITY
RN60E4420DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4420DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E4420DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4420DRSL
Related LinksRN60E4, RN60E4420DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4420DRSL Details Description
Related parts for RN60E4420DRSL
IC OPAMP CFA 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L2551-B 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4POLE 16AWG 2M datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 195A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf