Vishay/Dale RN60E5002BRE6
RN60E5002BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5002BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5002BRE6.pdf
Availability of RN60E5002BRE6
QUANTITY
RN60E5002BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5002BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E5002BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5002BRE6
Related LinksRN60E5, RN60E5002BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5002BRE6 Details Description
Related parts for RN60E5002BRE6
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf