Vishay/Dale RN60E5232FRE6
RN60E5232FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5232FRE6
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5232FRE6.pdf
Availability of RN60E5232FRE6
QUANTITY
RN60E5232FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5232FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E5232FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5232FRE6
Related LinksRN60E5, RN60E5232FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5232FRE6 Details Description
Related parts for RN60E5232FRE6
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR .084 CONTACTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 36POS datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 10X3/4" A VFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
26500 12C 12#12 S BY PLUG WC datasheet.pdf
10000UF 25V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf