Vishay/Dale RN60E5362FB14
RN60E5362FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5362FB14
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5362FB14.pdf
Availability of RN60E5362FB14
QUANTITY
RN60E5362FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5362FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E5362FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5362FB14
Related LinksRN60E5, RN60E5362FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5362FB14 Details Description
Related parts for RN60E5362FB14
IC ADC 10BIT 108KSPS 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917 datasheet.pdf