Vishay/Dale RN60E5492FRE6
RN60E5492FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5492FRE6
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5492FRE6.pdf
Availability of RN60E5492FRE6
QUANTITY
RN60E5492FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5492FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E5492FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5492FRE6
Related LinksRN60E5, RN60E5492FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5492FRE6 Details Description
Related parts for RN60E5492FRE6
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
IC CONTROLLER PWM BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
MED LOCKING LINE CORD 3 COND 12' datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.20MM R/A datasheet.pdf