Vishay/Dale RN60E5621DRSL
RN60E5621DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5621DRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5621DRSL.pdf
Availability of RN60E5621DRSL
QUANTITY
RN60E5621DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5621DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60E5621DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5621DRSL
Related LinksRN60E5, RN60E5621DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5621DRSL Details Description
Related parts for RN60E5621DRSL
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf