Vishay/Dale RN60E5622FB14
RN60E5622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5622FB14
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5622FB14.pdf
Availability of RN60E5622FB14
QUANTITY
RN60E5622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5622FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E5622FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5622FB14
Related LinksRN60E5, RN60E5622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5622FB14 Details Description
Related parts for RN60E5622FB14
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT PE NATURAL datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT6 datasheet.pdf
IC DUART 44PLCC datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 10A datasheet.pdf