Vishay/Dale RN60E6041FB14
RN60E6041FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E6041FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E6041FB14.pdf
Availability of RN60E6041FB14
QUANTITY
RN60E6041FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E6041FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E6041FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E6041FB14
Related LinksRN60E6, RN60E6041FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E6041FB14 Details Description
Related parts for RN60E6041FB14
PLUG BANANA EXTERNAL THR .175" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 5POS R/A datasheet.pdf
RES 909 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
IC 4-PORT USB HUB 100WQFN datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GP 800V 150A DO-8 datasheet.pdf