Vishay/Dale RN60E7680BRE6
RN60E7680BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E7680BRE6
Brief Description
RES 768 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E7680BRE6.pdf
Availability of RN60E7680BRE6
QUANTITY
RN60E7680BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E7680BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E7680BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E7680BRE6
Related LinksRN60E7, RN60E7680BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E7680BRE6 Details Description
Related parts for RN60E7680BRE6
CAP CER 6800PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CABLE BASE #10 SCREW datasheet.pdf
CAP CER 39PF 5KV R16 AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE SMD datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 24" RBW JACKS datasheet.pdf