Vishay/Dale RN60E8003BRE6
RN60E8003BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8003BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 800K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8003BRE6.pdf
Availability of RN60E8003BRE6
QUANTITY
RN60E8003BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8003BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8003BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)800k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8003BRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8003BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8003BRE6 Details Description
Related parts for RN60E8003BRE6
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER GATE DUAL 6-DSBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf