Vishay/Dale RN60E8061FB14
RN60E8061FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8061FB14
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8061FB14.pdf
Availability of RN60E8061FB14
QUANTITY
RN60E8061FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8061FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E8061FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8061FB14
Related LinksRN60E8, RN60E8061FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8061FB14 Details Description
Related parts for RN60E8061FB14
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A TO-247 datasheet.pdf