Vishay/Dale RN60E8062BRE6
RN60E8062BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8062BRE6
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8062BRE6.pdf
Availability of RN60E8062BRE6
QUANTITY
RN60E8062BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8062BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8062BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8062BRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8062BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8062BRE6 Details Description
Related parts for RN60E8062BRE6
RES SMD 6.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 5.5MM 6.3" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN 156POS ZIF PCB PLUG datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN MOUNTING SCREW 1POLE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
810S SENSOR datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf