Vishay/Dale RN60E8062FRE6
RN60E8062FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E8062FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E8062FRE6.pdf
Availability of RN60E8062FRE6
QUANTITY
RN60E8062FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E8062FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E8062FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E8062FRE6
Related LinksRN60E8, RN60E8062FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E8062FRE6 Details Description
Related parts for RN60E8062FRE6
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM C 35A 24V datasheet.pdf