Vishay/Dale RN65C1000BBSL
RN65C1000BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1000BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1000BBSL.pdf
Availability of RN65C1000BBSL
QUANTITY
RN65C1000BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1000BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1000BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1000BBSL
Related LinksRN65C1, RN65C1000BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1000BBSL Details Description
Related parts for RN65C1000BBSL
CONN HEADER VERT 16POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN LOW CURR .200 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.8A 83 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 24POS 10" CBL datasheet.pdf