Vishay/Dale RN65C1002FRE6
RN65C1002FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1002FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1002FRE6.pdf
Availability of RN65C1002FRE6
QUANTITY
RN65C1002FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1002FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1002FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1002FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1002FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1002FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1002FRE6
IC COMPARATOR 10NS HI-SPEED 8DIP datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10.8NS 208PQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf