Vishay/Dale RN65C1003FR36
RN65C1003FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1003FR36
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1003FR36.pdf
Availability of RN65C1003FR36
QUANTITY
RN65C1003FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1003FR36
Internal Part NumberEIS-RN65C1003FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1003FR36
Related LinksRN65C1, RN65C1003FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1003FR36 Details Description
Related parts for RN65C1003FR36
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/8" datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf