Vishay/Dale RN65C1072BB14
RN65C1072BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1072BB14
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1072BB14.pdf
Availability of RN65C1072BB14
QUANTITY
RN65C1072BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1072BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1072BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1072BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1072BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1072BB14 Details Description
Related parts for RN65C1072BB14
FIXED IND 470UH 350MA 2.36 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 1000VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf