Vishay/Dale RN65C1072BRE6
RN65C1072BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1072BRE6
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1072BRE6.pdf
Availability of RN65C1072BRE6
QUANTITY
RN65C1072BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1072BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1072BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1072BRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1072BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1072BRE6 Details Description
Related parts for RN65C1072BRE6
IC TXRX RS232 LP 1MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SERDES HOTLINK 256LBGA datasheet.pdf
IC FLOW CTRL SRL BUFFER 484CBGA datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SHRINK BOOT SZ 12 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER REEL,BLK,30MM RAD,3.9MM SP datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf