Vishay/Dale RN65C1084DB14
RN65C1084DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1084DB14
Brief Description
RES 1.08M OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1084DB14.pdf
Availability of RN65C1084DB14
QUANTITY
RN65C1084DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1084DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1084DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.08M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1084DB14
Related LinksRN65C1, RN65C1084DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1084DB14 Details Description
Related parts for RN65C1084DB14
IC DELAY LINE 50NS 16SOIC datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1.1A (Switch) 8-MSOP datasheet.pdf
M12 CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
RES 60 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 8X1X3" 5A MED datasheet.pdf