Vishay/Dale RN65C10R0BB14
RN65C10R0BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C10R0BB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C10R0BB14.pdf
Availability of RN65C10R0BB14
QUANTITY
RN65C10R0BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C10R0BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C10R0BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C10R0BB14
Related LinksRN65C1, RN65C10R0BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C10R0BB14 Details Description
Related parts for RN65C10R0BB14
IC CONVERTER FREQ-VOLTAGE 14SOIC datasheet.pdf
SW LEVER SPST-NC 2A SEALED 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8DIP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 120MA 6-SMD T/R datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 2.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf