Vishay/Dale RN65C1212BB14
RN65C1212BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1212BB14
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1212BB14.pdf
Availability of RN65C1212BB14
QUANTITY
RN65C1212BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1212BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1212BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1212BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1212BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1212BB14 Details Description
Related parts for RN65C1212BB14
RELAY SSR SPST 30A@28OVAC PHASE datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
IC CPLD 2112LUTS 256BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf