Vishay/Dale RN65C1270BB14
RN65C1270BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1270BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1270BB14.pdf
Availability of RN65C1270BB14
QUANTITY
RN65C1270BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1270BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1270BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1270BB14
Related LinksRN65C1, RN65C1270BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1270BB14 Details Description
Related parts for RN65C1270BB14
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS STR WASH 5V datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24 OHM 5% 25W datasheet.pdf