Vishay/Dale RN65C1400FRE6
RN65C1400FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1400FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1400FRE6.pdf
Availability of RN65C1400FRE6
QUANTITY
RN65C1400FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1400FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1400FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1400FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1400FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1400FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1400FRE6
TOOL DIE SET .429/.118 datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM .1% 5 PPM 1/8W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HDM SMPR132F164F G datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf