Vishay/Dale RN65C1471FRSL
RN65C1471FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1471FRSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1471FRSL.pdf
Availability of RN65C1471FRSL
QUANTITY
RN65C1471FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1471FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1471FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1471FRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1471FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1471FRSL Details Description
Related parts for RN65C1471FRSL
FUSE GLASS 6A 250VAC 8AG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638238300 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW 2SMD datasheet.pdf
D4SL-N4PDA-D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf