Vishay/Dale RN65C1620FRSL
RN65C1620FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1620FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1620FRSL.pdf
Availability of RN65C1620FRSL
QUANTITY
RN65C1620FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1620FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1620FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1620FRSL
Related LinksRN65C1, RN65C1620FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1620FRSL Details Description
Related parts for RN65C1620FRSL
CIR BRKR THRMMAG 8A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES MO 3W 180 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf